Seo-Doctor_MainPic ייעוץ משפטי באינטרנט
Seo-Doctor_MainPic ייעוץ משפטי באינטרנט
פנייה לייעוץ אישי  על שיטת המס בישראל – דיני מיסים תוצרת הארץ

  מיסים הם תשלומים אשר חובה עלינו לשלם והם משמשים למטרות שונות. מהי שיטת המס בישראל? היום נלמד קצת על דיני מיסים כחול לבן. דיני מיסים – תוצרת הארץ.

  על שיטת המס בישראל – דיני מיסים תוצרת הארץ

  שיטת המס בישראל היא שיטה משולבת המבוססת הן על השיטה הטריטוריאלית והן על השיטה הפרסונאלית. השיטה הטריטוריאלית משמעותה תשלום מיסים במדינה בה הופקה ההכנסה. השיטה הפרסונאלית משמעותה כי אדם משלמים מיסים על ההכנסה שלו ללא קשר למקום בו היא מופקת. עצם העובדה שאנחנו תושבי בישראל, כל ההכנסות שלנו חייבות במס, אף אם הן נוצרו בחו"ל.

  עד לשנות ה-90 הונהגה בישראל שיטת מיסים מתקופת המנדט והיא השיטה הטריטוריאלית. בשנות ה-90 החלו שינויים משמעותיים בשיטת המס בישראל כאשר משנת 2003 שיטת המס שלנו היא למעשה שיטה משולבת. מה זה אומר? על פי השיטה המשולבת כל הכנסה שנוצרה בישראל, אם על ידי תושב המדינה ואם על ידי תושב חוץ, חייבת במס. כמו כן, כל הכנסה אשר יצר תושב ישראל, אם בארץ ואם בחו"ל חייבת במס.

  שיטת מיסים כזו הופכת את ההתחמקות מתשלום מיסים למשימה די קשה וזו כמובן הייתה המטרה בשינוי שיטת המס.

  סוגי מיסים

  כשאנו מדברים על מיסים, לרובנו קופצת ישר המילה מס הכנסה שכן זהו המס העיקרי אותו אנחנו משלמים והוא המטריד ביותר, לא? בכל פעם שאנו מחפשים עבודה, מיד מעניין אותנו מהו השכר וכמה מס נצטרך לשלם בגינו. ישנה ביקורת ענפה על כך ששיעור מס ההכנסה בארץ הוא גבוה מאוד והוא פוגם באופן קשה במוטיבציה לעבודה.

  מס הכנסה שייך לקבוצת מיסים ישירים כאשר יש גם מיסים עקיפים. בקבוצת מיסים ישירים נמצאים למשל מס הכנסה ומס שבח מקרקעין. מיסים ישירים הם מיסים המוטלים על ההכנסה שלנו ועל העושר שלנו. למה הכוונה על העושר שלנו? כאשר אנחנו מוכרים למשל דירה, אנחנו כמובן בשאיפה לעשות כמה שיותר רווח קרי, להגדיל את ההפרש בין המחיר בו רכשנו את הדירה לבין המחיר בו אנו נמכור אותה. רשות המס גם מחכה לזה בקוצר רוח….ולוקחת נתח מן הרווח שלנו במכירת הדירה. מס זה נקרא מס שבח והוא שייך לקבוצת מיסים ישירים.

  בניגוד למיסים ישירם המוטלים על ההכנסה ועל העושר שלנו, מיסים עקיפים מוטלים על ההוצאות שלנו. אלו מוטלים עלינו בדרך כלל כצרכנים. דוגמא של מיסים עקיפים: מע"מ, מכס וכדומה.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   מטרותיהם של מיסים

   אף אחד לא אוהב לשלם מיסים. בישראל שלנו, בה לכל אחד דעה משלו וישנן כאן השקפות עולם שונות ומגוונות, נמצא לפחות דבר אחד משותף בין כולנו – אף אחד לא אוהב לשלם מיסים אבל חייבים. אין מה לעשות, זוהי חלק מחובתנו כתושבי המדינה. למה משמשים בעצם מיסים?

   1. ביצוע פעילויות שלטוניות – תקציב המדינה קובע כמה המדינה תוציא על כל תחום ותחום, אם זה בריאות או אם זה חינוך. כמובן שכל הוצאה מתוכננת אינה יכולה לצאת אל הפועל ללא מיסים. מכירים את זה שאתם נוסעים לכם בתוך העיר וחצי מהעיר חפורה? זה מהכסף שלכם.לא תמיד זה נוח וזה כמעט תמיד רועש ומלכלך אבל נקווה שבסוף ייצא מזה משהו טוב.

   נושא תקציב הבריאות תמיד מעורר מחלוקת קשה ביותר ובעת קביעתו של תקציב הבריאות חצי מהמדינה גועשת וזועקת. זהו ללא ספק אחד הדברים העצובים ביותר שקורים כאן שבמדינה בה התושבים משלמים כל כך הרבה מיסים, יש אנשים חולים שלא מקבלים את התרופה לה הם זקוקים.

   1. שינוי הקצאת מקורות – כל אחד משלם מס הכנסה בהתאם לגובה הכנסתו. השוני במס ההכנסה נובע מן הצורך לחלק מחדש את המקורות שמגיעים מהציבור. המטרה כמובן היא לצמצם את הפערים אך יש לתהות האם זה באמת קורה.
   2. הגנה על מוצרים תוצרת הארץ – הסיבה לקיומו של מכס ולקיומים של היטלים הם הגנה על היצרנים המקומיים מפני תחרות שמגיעה ממדינות אחרות בעולם. מכסים והיטלים מצויים על כתפיו של יבואן בלבד ובצורה כזו, מיסים מגנים בעצם על היצרן המקומי פה. הגנה זו על היצרן המקומי באמצעות הטלת מיסים על היבואנים אינה הגנה של 100%.

   מדובר בהגנה יחסית אשר משתנה בהתאם לאינטרסים אחרים של המדינה כי לא תמיד משתלם למדינה שתחום מסוים יהיה בשליטה מלאה של יצרנים מקומיים. ראוי? מתאים? יש דעות לכאן ולכאן. נדמה שכמו תמיד, יש צורך באיזון וחשוב לשקול את האינטרסים של כל הצדדים על מנת שלא לפגוע ביצרנים מקומיים.

   פטור מתשלום מיסים

   אז מה היה לנו? דיברנו על שיטת המס שלנו, על סוגי מיסים ומטרתם. דיברנו על כך שלשלם מס זה לא כל כך כיף…אז מה נותר לנו? להביא קצת אור אל המערה החשוכה….לפעמים ניתן לקבל פטור מתשלום מיסים. למשל? פטור ממס שבח, מכירים? כאשר אנו מוכרים זכות במקרקעין, עלינו לשלם מס שבח.

   מס שבח הוא התשלום מתוך הרווח שעשינו במכירת מקרקעין. הרווח הוא כמובן ההפרש בין הסכום ששילמנו עבור הנכס בעת רכישתו לבין הסכום שקיבלנו בעת המכירה. ישנם סוגים שונים של פטורים ממס שבח אך המוכר ביותר הוא פטור במכירת דירת מגורים. למשל, אם קיבלתם דירה בירושה ואתם מוכרים אותה, אינכם צריכים לשלם מס שבח.

   אז מה אתם אומרים? נחמד שלפעמים לא צריך לשלם מיסים…אבל בעצם מיסים הם לא רק נטל על כתפינו, הם גם חשובים להתנהלות המדינה ואת זה גם צריך לזכור בכל פעם שמתרגזים על תשלום מיסים.

   *התוכן המופיע באתר Seo-Doctor אינו תחליף לייעוץ משפטי, חוות דעת משפטית או עצה והכוונה משפטית. העושה שימוש באתר, עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו האישית.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-9974772 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף