Seo-Doctor_MainPic ייעוץ משפטי באינטרנט
Seo-Doctor_MainPic ייעוץ משפטי באינטרנט
פנייה לייעוץ אישי  בעקבות חקיקה חדשה: אלפי ישראלים זכאים לדרכון פולני

  רבים מעוניינים בדרכון פולני, אולם נקלעים בקשיים בדרך. בזכות החקיקה החדשה – אדם העומד בקריטריונים הקבועים יכול להוציא אזרחות פולנית בקלות.

  תוכן עניינים

  קצת היסטוריה: יהדות פולין

  יהדות פולין היא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה היהודית, באמצע האלף התשיעי לספירה, החלה התיישבות יהודית בפולין. במהלך המאה ה- 19 ועד תחילת המאה -20, פולין היוותה מרכז יהודי, דבר שהתבטא בתרבות וחיי העסקים של יהודים שהתפשטו ברחבי הערים שבפולין.

   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   באותה תקופה, רבנים וחכמים יהודים השקיעו מאמצים בחקר התורה ובכתיבת ספרי קודש ואף תרמו לפיתוח הלכה ולהגדרת מנהגים ומסורות יהודיות ברחבי פולין, אירועים אלה הובילו לאנטישמיות קשה שהובילה למלחמת העולם השנייה.

   במהלך מלחמת העולם השנייה, פולין נכבשה על ידי גרמניה הנאצית שפעלה להשמדת יהודי פולין.

   בסיום מלחמת העולם השנייה, חלק מהיהודים ששרדו ניסו להתאגד ולשחזר את חייהם וחיי הקהילה היהודית במדינה, לעומת אחרים שהעתיקו מגוריהם למדינות אחרות ברחבי העולם.

   מי זכאי לדרכון פולני?

   ככלל, דרכון פולני מיועד לאזרחים פולנים.

   כמו כן, דרכון פולני יכול להיות זמין גם לצאצאי אזרחי פולין או לאנשים בעלי קרובים ישירים שהם אזרחי פולין.

   שימו לב, כי עבור דרכונים תקפים לתקופה ממושכת עשויות לקום דרישות נוספות כמו ידע בשפה הפולנית או מגבלות בתקופת השהות בפולין ולכן מומלץ לקבל עדכונים מול שגרירויות פולין.

   מה קובע החוק הפולני בנוגע לתנאי הזכאות

   לפי החוק הפולני, כדי לקבל אזרחות פולנית, יש לעמוד במספר תנאים –

   • אדם בעל יכולת הוכחה כי הוא צאצא לאזרח פולני שנולד בפולין או נולד בשטחים שסופחו לפולין.
   • אדם שנולד לפני שנת 1951 רק אם אביו נולד בפולין
   • אדם שנולד לאחר שנת 1951, אם אחד מהוריו נולד בפולין
   • גבר שעלה לישראל מפולין לפני שנת 1951 ושירת בצבא הגנה לישראל- לא יהיה זכאי לאזרחות פולנית ואף אם שירת במהלך מלחמת השחרור גם צאצאיו לא יהיו זכאים לכך.
   • אדם המתגורר במדינה תחת שלטון קומוניסטי ובעבר ויתר על אזרחותו הפולנית, ייחשב כאזרח פולני וצאצאיו זכאים אף הם לאזרחות.
   • ככל שאתה צאצא של אדם שעלה לאחר שנת 1951 ונדרש לחתום על ויתור על אזרחות פולנית, כתנאי לעלייה למדינת ישראל, לא תהיה זכאי לאזרחות פולנית.

   יתרונות הדרכון הפולני

   • גבולות פתוחים – אדם הנושא דרכון אירופי רשאי לנוע בין כל מדינות האיחוד ללא צורך בוויזה, בנוסף להטבת העמדות המהירות שבשדות התעופה המיועדים לאזרחי האיחוד האירופי.
   • תעסוקה חוקית – אדם שמחזיק בדרכון פולני רשאי לעבוד בכל מקום עבודה מסודר ולהנות מההטבות הסוציאליות המגיעות לו ממקום העבודה.
   • השכלה גבוהה – בעל דרכון פולני זכאי ליהנות מלימודים גבוהים במדינות המספקות זאת כמו צרפת וגרמניה או ללימודים מסובסדים במדינות המאפשרות זאת.
   • השקעות בנדל"ן – בעל דרכון פולני רשאי לרכוש נדל"ן באופן עצמאי ללא צורך לשותף מקומי.
   • אפשרות לתביעה בגין העלמת רכוש על ידי הנאצים ועוזריהם – אזרחי פולין שרכושם הועלם או נשדד, רשאים לתבוע את הרשויות ולקבל פיצוי על הרכוש האבוד.

   פורמלי: רשימת המסמכים הדרושים להגשת בקשה לאזרחות פולנית

   ככלל, יש לצרף מסמכים שמקורם בפולין המעידים על הקשר של הדור הראשון ובני משפחתו לפולין, בניהם תעודת לידה, תעודת מסע, דרכון פולני, תעודות ביה"ס, מסמכים רפואיים וכל מסמך המעיד על תקופת מגוריהם של הדור הראשון בפולין עצמה.

   תצלום העמוד הראשון של הדרכון הישראלי בו מופיעים פרטי המבקש.

   תעודה המעידה על אזרחות ישראלית

   תמצית רישום ממרשם האוכלוסין

   תעודת שינוי שם

   תעודת לידה

   תעודת נישואין

   אישור על אי שירות בצבא עד ליום 19.1.1951

   תצלום דרכון של בן זוג ופרטים אודותיו.

   ייפוי כוח

   בנסיבות בהן לא ניתן להשיג חלק מהמסמכים שלעיל ניתן להיעזר במשרד הפנים הפולני כדי לשחזר תעודות שונות כמו תעודת לידה שלא נמצאה ואף ניתן להיעזר בארכיונים רשמיים ומאגרי מידע גנאלוגיים.

   בסיכומו של דבר, הדרכון הפולני בעל יתרונות רבים שהופכים אותו לנחשק ואטרקטיבי עבור ישראלים, לכן, החקיקה החדשה מקלה ומאפשרת באופן נגיש יותר להגיש בקשה לאזרחות פולנית.

   הסקירה באדיבות עו"ד עמיחי זילברברג, העוסק בדרכונים פולנים.

   *התוכן המופיע באתר Seo-Doctor אינו תחליף לייעוץ משפטי, חוות דעת משפטית או עצה והכוונה משפטית. העושה שימוש באתר, עושה זאת על דעת עצמו ובאחריותו האישית.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-9974772 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף